Meninger:

- Med den regjeringen vi har i Norge i dag, ser fiskerinæringen i Oslofjorden ut til å være feiet under teppet

Når det gjelder pelsdyrnæringen, så legger regjeringen opp til overgangsordninger, slik at oppdretterne blir godt ivaretatt. Men hva med fiskerne?, skriver Ragnar S. Thorkildsen i denne kronikken. Den gir uttrykk for skribentens mening.

Publisert

Når man fra utsiden betrakter hva som ble gjort i forbindelse med den lovpålagte avvikling av pelsdyrnæringen, som også bar i seg et moralsk aspekt, er det med undring at man ikke hører noe om hjelpende tiltak for rekefiskerens næring, som også kan trenge en hjelpene hånd.

Regjeringen og fiskeriministeren er påfallende tause i så måte. Det eneste fiskeriministeren har ytret seg om, er at fiskerne er meget omstillingsdyktige.

Til den overmåte uforpliktende uttalelse fra fiskeriministeren, skylder jeg å sitere en tidligere uttalelse : "Det er stor forskjell på omstilling og omstille. Hva med arbeidsplassene til de som må oppgi næringen?"

Når det gjelder pelsdyrnæringen, så legger regjeringen opp til overgangsordninger, slik at oppdretterne blir godt ivaretatt. 

Dette sier plattformen: For å unngå at avviklingen krenker EMK, (den europeiske menneskerettighets-konvensjonen), og for å få forutsigbarhet i nedleggelsen av næringen, legges det opptil at aktørene pr. 15. januar 2018 får økonomisk kompensasjon for tap av retten til å drive pelsdyrhold.

Den juridiske vurderingen som er vedlagt: Kompensasjonsordningen utredes og klargjøres i løpet av 2018 for å gi aktørene trygghet for gjennomføringen. 

Loven om nedleggelse av pelsdyrnæringen ble vedtatt i 2019. Pelsdyrnæringen ble vedtatt avviklet innen 1. februar 2025. 

Det tok på dagen fem år etter at regjeringen Solberg, med Venstre som inititativtaker innførte forbud - til avslutning. 

Etter å ha lest saksgangen når det gjaldt pelsdyrnæringen, fra begynnelsen til slutten, kan man saktens undre seg over hvorfor vi lønner en fiskeriminister, som uten blygsel sitter med hendene i fanget, tilsynelatende handlingslammet.

Konklusjonen må være at hun besitter null respekt for fiskerinæringen i Oslofjorden.  Hun kunne tatt seg bryderiet med å undersøke saksgangen i pelsdyrsaken. 

Hun har nå ni uker på seg til å forklare fiskerne hva de har krav på og hva de har gjort for å få Oslofjorden så giftig at fisk ikke vil være der, eller dør. Det er vel for mye forlangt at fiskeriministeren vil komme til Utgårdskilen, ha god tid, og forklare det jeg har spurt om

Hun finner det kanskje heller ikke opportunt å svare skriftlig i en avis som Hvaler Budstikke? Det er jo ikke en riksavis hun kan bravere i. 

I Norge kostet foreløpig avviklingen av pelsdyrnæringen cirka 3 milliarder kroner. I Danmark var det spesielle omstendigheter, men kostnaden var mange ganger større.

Med den regjeringen vi har i Norge i dag, ser fiskerinæringen i Oslofjorden ut til å være feiet under teppet.

Ragnar S. Thorkildsen

Powered by Labrador CMS