Meninger
ATOMKRAFT FOR CO₂-FANGST – EN MULIGHET FOR HVALER
Dette er en kronikk fra Tenketank Hvaler og Asbjørn Melhuus. Her diskuterer de fremtidige løsninger som kan være aktuelle for Hvalersamfunnet. Med andre ord, her er spenstige ideer og diskusjoner i fokus. Kronikken gir uttrykk for skribenten sine meninger.
I Hvaler diskuterer vi ofte klimautfordringer, transportløsninger og fremtidig energibehov. Men én viktig mulighet får lite oppmerksomhet: bruk av moderne kjernekraft som energikilde til effektiv CO₂-fangst og produksjon av klimavennlig drivstoff.
Hvordan fange CO₂ mer effektivt?
I dag finnes flere teknologier for å fange CO₂, men mange av dem krever store mengder energi. Et alternativ som er lite kjent, men lovende, er bruk av MOF-materialer (Metal Organic Framework). Dette er porøse materialer som fungerer som bittesmå svamper som suger til seg CO₂ langt mer effektivt enn tradisjonelle metoder.
CO₂ kan fryses ut av atmosfæren ved −80 °C, men dette krever enorm energi. MOF kan gjøre jobben ved langt mildere forhold og redusere energibruken betydelig.
CO₂ som ressurs
Når fanget CO₂ kombineres med hydrogen (H₂) kan man produsere metanol, et rent drivstoff som kan brukes i forbrenningsmotorer. Det kan gi en miljøvennlig vei til å redusere bruken av elbiler og samtidig sikre energi til transport som krever forbrenningsmotorer.
Saltsmeltereaktorer som energikilde
Saltmeltereaktorer (fjerdegenerasjonsreaktorer) kan være spesielt interessante for Norge og Hvaler. Dette er reaktorer der brenselet er oppløst i flytende salt, med svært høy sikkerhet, umulighet for nedsmelting, lavt ressursforbruk og mulighet for produksjon av både strøm og varme.
Hvorfor Hvaler?
Hvaler står overfor høyere energibehov, økende krav til utslippskutt og behov for nye arbeidsplasser. Dersom små, sikre kjernekraftverk kan bidra til lokal CO₂-fangst og produksjon av klimavennlig metanol, kan Hvaler bli en foregangskommune i Norge.
Et initiativ fra Hvaler
Jeg har vært i kontakt med fagmiljøer som utvikler denne teknologien og invitert dem til dialog. Ordfører Mona Vauger har også vist interesse for å lære mer.
Hvaler bør gripe denne muligheten – den kombinerer klima, teknologi og lokal utvikling på en unik måte.
Tenketank Hvaler
v/ Asbjørn Melhuus
Skjærhalden
Cand.real., hovedfag i kvantefysikk, Universitetet i Oslo