Statsbudsjettet 2027
Hvaler kommune ligger an til 22 millioner mer i frie inntekter
Hvaler ligger an til å få over 403 millioner kroner i frie inntekter neste år. Mesteparten av økningen kommer fra staten.
Regjeringen la onsdag fram sitt forslag til statsbudsjett for 2027. For Hvaler viser beregningene at kommunen ligger an til å få 403,3 millioner kroner i såkalte frie inntekter neste år.
Regjeringens beregning viser en økning på 22,1 millioner kroner fra det oppdaterte anslaget for 2026. Det tilsvarer 5,8 prosent.
Frie inntekter er enkelt forklart penger Hvaler kommune i stor grad selv kan bestemme hvordan skal brukes. Pengene kommer hovedsakelig fra to steder: rammetilskudd fra staten og skatteinntekter.
– Gode kommunale tjenester skaper trygghet i hverdagen til folk. Derfor er det viktig for regjeringen at kommunene er i stand til å levere gode velferdstjenester der folk bor, sier kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran i en pressemelding.
Mer penger fra staten
Rammetilskuddet er penger staten overfører til kommunen, som Hvaler i hovedsak selv kan bestemme hvordan skal brukes på kommunale tjenester.
I Hvalers budsjett for 2026 er rammetilskuddet beregnet til 168,2 millioner kroner. I regjeringens forslag for 2027 øker dette til 185,7 millioner kroner.
Det er rundt 17,5 millioner kroner mer enn Hvaler budsjetterte med i år – en økning på drøyt ti prosent.
Den største delen av rammetilskuddet er et innbyggertilskudd på 171,5 millioner kroner. Hvor mye kommunen får påvirkes blant annet av antall innbyggere, alderssammensetningen og beregnede behov for kommunale tjenester.
Skatteinntektene er den andre delen
Den andre store inntektskilden er skatten som tilfaller kommunen. Hvaler budsjetterte med 214,9 millioner kroner i skatteinntekter i 2026.
Regjeringens samlede anslag for Hvalers frie inntekter i 2027 er 403,3 millioner kroner. Av dette utgjør rammetilskuddet 185,7 millioner kroner, mens resten i hovedsak kommer fra forventede skatteinntekter.
Det betyr at en stor del av veksten fra årets kommunebudsjett til neste års statsbudsjettforslag kommer gjennom økt rammetilskudd fra staten.
Betyr ikke 22 millioner mer å bruke
Det er likevel viktig å understreke at Hvaler ikke nødvendigvis får 22 millioner kroner mer å bruke på nye tiltak neste år. Veksten på 5,8 prosent er før det tas hensyn til økte priser og lønninger.
Kommunen må også håndtere endringer i befolkningen og behovet for blant annet helse- og omsorgstjenester, skole og barnehage.
På landsbasis anslår regjeringen en realvekst i kommunesektorens frie inntekter på 3,2 milliarder kroner. Når økte kostnader som følge av endringer i befolkningen tas med, anslår regjeringen at kommunene samlet sitter igjen med rundt 500 millioner kroner i økt handlingsrom.
Forslaget til statsbudsjett skal nå behandles av Stortinget før det endelige budsjettet for 2027 blir vedtatt.